21. 8. 2017

Tip na fotovýstavu - Okupace Československa

Dnes je to 49 let od okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. A jako připomínku na tento zdrcující den, který měl negativní dopad nejen ten den, ale ještě dalších dvacet jedna let, sdílíme tip na fotografickou výstavu v Žilině.
Fotograf Josef Nový tento den zachytil na svůj malý kinofilmový fotoaparát Werra, který nosil stále při sobě. Bylo mu 30 let a jak popisuje „21. august 1968 bol pekný letný a slnečný deň v strede týždňa. Bol som v práci na starom letisku Brezový Majer na Vlčincoch. Po informácii, že sa deje niečo mimoriadne, som išiel do mesta. Smerom od Vrútok prichádzali vojenské tanky až do centra mesta...V meste bolo veľa ľudí, ktorí obliehali prechádzajúce tanky. Tanky smerovali cez terajšie ulice Predmestská, Veľká okružná a smerom na Antona Bernoláka. Sprievod tankov dorazil aj na terajšie Mariánske námestie. Deti boli zvedavé, obzerali veľké pásové vozidlá z bezpečnej vzdialenosti...“

Jeho černobílé, dosud nepublikované, fotografie z okupace v Žilině můžete nyní vidět na výstavě AUGUST 1968 fotoaparátem Josefa Nového, která probíhá v Žilině v OC Mirage. Výstava trvá do 28.8.

Pokud natrefíte na zajímavou foto-výstavu i ve vašem okolí, napiště nám na info@ppsop.cz. Rádi zveřejníme. Děkujeme.
Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.