2. 10. 2020

Barevný týden / Farebný týždeň: FIALOVÁ

"BAREVNÝ TÝDEN / FAREBNÝ TÝŽDEŇ" v PPSOP.cz!
27.9. - 2.10. 2020

Den šestý: FIALOVÁ!

Fialová (nebo purpurová) je barva, kterou získáte smícháním modré a červené. I když by se dala považovat za ustupující barvu, purpurová má více společného s červenou a je jen lehce líznutá modrou.
Purpurová je spojená se vznešeností, především s bohatstvím Byzancie (330 až 1 453 n. l.). Pokud měl král nebo královna purpurové roucho, byla to jasná ukázka moci a bohatství. Proč je purpurová takto spojena s bohatstvím? Během období Féničanů (asi 1 500 až 300 před naším letopočtem) muselo na výrobu jedné unce (přibližně 28 gramů) purpurového barviva padnout za oběť kolem čtvrt milionu mořských plžů, ze kterých se tato barva dělala. Nejprve se rozbila jeho ulita, vyextrahovala se sulcovitá purpurová hmota, která se následně nechala uschnout na slunci. Pojďme si to propočítat. Kolik šnečků muselo umřít, abychom získali kilo barvy? Je to neuvěřitelných osm milionů, plus minus pár tisíc. Bylo odhadnuto, že půl kila obarvené vlny se dalo pořídit asi za roční výdělek běžného řemeslníka.
Podobný způsob používali na výrobu červeného barviva Aztékové (1 345 až 1 521 n. l.),kteří zase drtili miliony malých červených broučků a výslednou šťávu nechávali schnout na slunci (viz Červená barva). 
Purpurová se držela v popředí až do doby, kdy vznikla umělá barviva někdy v polovině devatenáctého století. 

Pokud se znovu podíváme na fialovou z psychologického hlediska - na vaší osobnost, tak nebude překvapením, že získáme smíšenou dávku emocí, něco co mají společné všechny tři sekundární barvy díky návaznosti na jejich "rodiče"; v případě fialové to samozřejmě znamená červenou a modrou. Pokud milujete fialovou, existuje poměrně velká šance, že jste velmi svobodná povaha, velmi podobná oranžové barvě. Ale pro pána krále, hlavně si nikdy neberte oranžovou barvu za manžela-manželku!
Že jste citliví? To si pište! Jste známí tím, že si dokážete vylít vaše tmavě fialové, snadno zranitelné srdíčko komukoliv. Takové dobré věci jako jóga a meditace vám dělají dobře a dokáží vám pomoci si dát pauzu na znovu-přehodnocení si vašich priorit. A vy opět najdete lásku k lidem a víru, že téměř každý je ve svém jádru opravdu úžasná lidská bytost.

V našem pojetí barev je komplementární barvou k purpurové žlutá.
 -Bryan Peterson, z kurzu Naučte se používat barvu kreativně.

Ještě mnohem víc o barvách (nejen fialové) a o tom jak pracovat s barvou, kompozicí a expozicí, aby vaše snímky zářily barvami v našem ONLINE fotokurzu:

začínáme v pátek 2.10.!

TENTO KURZ PRÁVĚ TEĎ SPECIÁLNÍ PATRIKA SLEVA 10%!
Slevový kód: BARVA10

#ppsopcz #fotokurzyonline #barvakreativne #barevnytyden #barevnytydenppsop #colorweek #farebnytyzden #farebnytyzdenppsop #tydenplnybarev #tyzdenplnyfarieb


(c) Bryan Peterson, Patrik Banas


Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.